05 Nisan 2020 Pazar
Anasayfa > SORU-CEVAP > MEVLİD-İ ŞERİF 2018

MEVLİD-İ ŞERİF 2018

17.11.2018 00:00 12 14 16 18 yazdır
Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in dünyayı teşrif ettiği gece olan Mevlid gecenizi tebrik eder, bu mübârek gecenin Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in sünnetini…. Devamını oku
MEVLİD-İ ŞERİF 2018


Mevlid Gecesi, Sünnete Sarılma Şuurunun Tesisine Vesile Olmalıdır

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in dünyayı teşrif ettiği gece olan Mevlid gecenizi tebrik eder, bu mübârek gecenin Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in sünnetini ihyâ konusunda toplumumuzun bilinçlenmesine vesile olmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyâz ederiz.

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in sünneti, mü’minleri bir arada tutan aslî unsur, İslâm ahkâmının hayata tatbikinin yegâne yoludur. Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) aramızda sünnetiyle yaşamaktadır. Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in sünnetinin bilgi edinme yolları açısından da müstesna bir yönü vardır. İnsanlık tarihi boyunca hiçbir beşerin hayatı bu sünnet-i seniyyenin tespit edildiği ve aktarıldığı kadar ayrıntılı bir şekilde kayıt altına alınmış ve muhafaza edilmiş değildir. Sünnet bize en güvenilir yollardan, hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak, sağlam bir şekilde intikal etmiştir.

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)i Ne Kadar Tanıyoruz?

Mevlid-i Nebî söz konusu olduğunda bir mü’min, Rabbi Azze ve Celle tarafından kendisine üsve-i hasene olarak gösterilen Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)i ne kadar tanıyıp tanımadığı konusunda kendisini muhasebeye çekmelidir. En başta inancını ve mükellefiyetlerini Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in tebliği ve örnekliği ışığında sünnete göre tashîh etmeli, onun ahlâkını hayatın her safhasında hâkim kılmaya çalışmaktadır.

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in sünnetini yaşamak, onun hayatı hakkında bilgi sahibi olmaya bağlıdır. Bu sebeple onun hayatını, sözlerini, fiillerini ve takrirlerini kayıt altına alan hadis ve siyer kaynakları İslâmî ilimlerin önde gelen kaynaklarındandır. Bu alana ait kaleme alınmış hacimli eserlerin yanı sıra muhtasar eserler, kısa sürede okunulabilecek ve anahatlarıyla bilgi edinmeyi sağlayabilecek risâleler de mevcuttur. Okunmasını ve ezberlenmesini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmış mevlidler de bu alana ait önemli diğer kaynaklardır.

Bu önemine binaen, mevlid türünden eserler ya da Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in hayatını konu edinen eserler değil bir gün, her gün okunsa yeridir.

Yaşamakta Olduğumuz Sorunların Çözümü İçin Sünnet’e Yönelmeliyiz

Günümüzde karşı karşıya bulunduğumuz problemlerin hemen tamamı, sünnetten uzaklaşmış olmamızla ilgilidir. Dolayısıyla çözümü aramamız gereken yer de sünnet-i seniyyedir. Mevlid gecesi, bu gece okunacak olan Sûre-i Celîlelerin, salavât-ı şerîfelerin ve yapılacak olan duâların bereketiyle, Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in sünnetinin ihyâsı yolunda yeni bir başlangıca dönüştürülebildiği takdirde çok daha anlamlı olacaktır.

Bu gece vesilesiyle bir araya geldikten ve meclislerde gecenin önemine uygun ibâdetleri îfâ ettikten sonra insanların sünnet-i seniyyeye uygun olmaktan ve o hassasiyetleri gözetmekten uzak hayatlarına yeniden dönmeleri bir kazanıma vesile olmayacaktır. Mübârek mevlid gecesinin, sünnet-i seniyyenin öneminin toplum olarak kavrandığı bir gece olması temennisiyle…

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri